Slideshow Image Script


PROJEKT „CONCIERTO DE ARANJUEZ”

Joaquin Rodrigo

„Rodrigo” jest projektem, w którym 1 Łódzka Orkiestra Gitarowa przygotowała i nagrała kompozycję jednego z najwybitniejszych kompozytorów hiszpańskich XX wieku – Joaquino Rodrigo - Concierto De Aranjuez. Rodrigo napisał ten koncert dla hiszpańskiego gitarzysty Regino Sainz de la Maza. Tytuł nawiązuje do ogrodów pałacu w Aranjuez, gdzie Rodrigo wraz z żoną spędzali miesiąc miodowy. Chociaż kompozytor chciał zawrzeć w utworze klimat końca XVIII w na dworze Karola IV i Ferdynarda VII (torreadorzy, obrazy Goi), wyczuwalna jest również świadomość tego, co w 1939 roku przeżywał Rodrigo – lęk przed wojną, śmierć dziecka i ciężka choroba żony. Koncert skomponowany jest tradycyjnie i składa się z trzech części:
  • Część I, Allegro con spirito - część radosna, o bardzo hiszpańskim klimacie, gitara jako instrument solowy wydobywa szybkie akordy, tzw. rasgueado.
  • Część II, Adagio - część elegijna, dialog pomiędzy instrumentami, nastrój smutku i niepokoju. Całość oparta na prostym, lecz lirycznym i ekspresyjnym temacie głównym, ze znanym solo rożka angielskiego.
  • Część III, Allegro gentile - ponowny powrót do radości, klimat ludowego tańca, struktura ronda.
Druga część Adagio, jest bardzo znana; wiele osób zna ją bez wiedzy o kompozytorze i tytule dzieła. Wykorzystywano ją w wielu filmach. Szczególnie popularny, melancholijny motyw z tej części był wielokrotnie wykorzystywany w utworach muzyków rozrywkowych. Opiera się na nim piosenka Aranjuez, Mon Amour, którą w 1967 nagrał Richard Anthony. Motyw ten wykorzystał również Jose Felicjano (Aranjuez con Tu Amor) jak i pianista jazzowy Chick Corea. Projekt „Rodrigo” jest kontynuacją działalności artystycznej 1 Łódzkiej Orkiestry Gitarowej i kolejnym krokiem w muzycznej edukacji członków zespołu oraz skupionej wokół nich społeczności: rodzin, przyjaciół, szerokiego grona rówieśników, którzy z wielkim entuzjazmem przyjęli dwie poprzednie pozycje: „Chopin i gitara” oraz „Po hiszpańsku i brytyjsku”. Tak, jak w dwóch poprzednich działaniach, gitarzyści pracowali nad nowym materiałem indywidualnie i grupowo pod kierunkiem Janusza Kwiatosińskiego. Następnie przystąpili do nagrań studyjnych. Nowym elementem przedsięwzięcia była rejestracja wideo koncertu, która obok muzyki (płyta CD) znalazła się na płycie DVD. Materiał wideo będzie emitowany w telewizji internetowej Centrum Zajęć Pozaszkolnych Nr 1 w Łodzi.


RODRIGO - SESJA NAGRANIOWA RODRIGO - SESJA NAGRANIOWA
FOTORELACJA Z SESJI NAGRANIOWEJ ( KLIKNIJ NA ZDJĘCIE )


RODRIGO - REJESTRACJA WIDEO RODRIGO - REJESTRACJA WIDEO
FOTORELACJA Z REJESTRACJI WIDEO ( KLIKNIJ NA ZDJĘCIE )


Program zrealizowany przy udziale środków z budżetu WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO.
oraz ŻYCZLIWYCH SPONSORÓW
FILMY ZWIAZANE Z PROJEKTEM DO OBEJRZENIA W
TVi
TELEWIZJI INTERNETOWEJ| MENU |

© 1 ŁÓDZKA ORKIESTRA GITAROWA    2010 - 2014 CZP nr 1 91 - 818 Łódź ul. Zawiszy Czarnego 39 tel. 426550600