• Wersja kontrastowa ALT + 4

CENTRUM ZAJĘĆ POZASZKOLNYCH NR 1 W ŁODZI
Baner

PROJEKTY


ARS LONGA VITA BREVIS

MULTIKULTIMULTIKULTI

WYMIANA MIĘDZYNARODOWA MŁODZIEŻY

„Organizatorzy:
Centrum Zajęć Pozaszkolnych w Łodzi
Stuttgarter Jugendhaus gGmbH.Już dziesięć lat prowadzimy projekt międzynarodowej wymiany i uczestnicy zajęć CZP1 jeżdżą każdej jesieni do Stuttgartu a wiosną młodzi Niemcy odwiedzają nasze miasto. W programie najważniejsze są wspólne działania młodzieży. Znajomość języków obcych jest bardzo istotna, ale nie najważniejsza. Liczy się chęć poznania innych ludzi, zrozumienia ich świata a także pokazania naszego kraju i zmian w nim zachodzących.

Wymiana odbyła się w terminie 04.10.- 14.10.2012 w Stuttgarcie GRUSS AUS STUTTGART


Współfinansowanie Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży i Wydział Edukacji UMŁ


ARS LONGA VITA BREVIS

1 ŁÓDZKA ORKIESTRA GITAROWA„CONCIERTO DE ARANJUEZ”

„CONCIERTO DE ARANJUEZ”

Cel:
Nagranie płyty i zarejestrowanie programu w wykonaniu 1 Łódzkiej Orkiestry Gitarowej pod kierownictwem Janusza Kwiatosińskiego

„„Rodrigo” jest projektem, w którym 1 Łódzka Orkiestra Gitarowa przygotowała i nagrała kompozycję jednego z najwybitniejszych kompozytorów hiszpańskich XX wieku – Joaquino Rodrigo - Concierto De Aranjuez. Rodrigo napisał ten koncert dla hiszpańskiego gitarzysty Regino Sainz de la Maza. Tytuł nawiązuje do ogrodów pałacu w Aranjuez, gdzie Rodrigo wraz z żoną spędzali miesiąc miodowy. Chociaż kompozytor chciał zawrzeć w utworze klimat końca XVIII w na dworze Karola IV i Ferdynarda VII (torreadorzy, obrazy Goi), wyczuwalna jest również świadomość tego, co w 1939 roku przeżywał Rodrigo – lęk przed wojną, śmierć dziecka i ciężka choroba żony. Koncert skomponowany jest tradycyjnie i składa się z trzech części:

  • Część I, Allegro con spirito - część radosna, o bardzo hiszpańskim klimacie, gitara jako instrument solowy wydobywa szybkie akordy, tzw. rasgueado.
  • Część II, Adagio - część elegijna, dialog pomiędzy instrumentami, nastrój smutku i niepokoju. Całość oparta na prostym, lecz lirycznym i ekspresyjnym temacie głównym, ze znanym solo rożka angielskiego.
  • Część III, Allegro gentile - ponowny powrót do radości, klimat ludowego tańca, struktura ronda.
Druga część Adagio, jest bardzo znana; wiele osób zna ją bez wiedzy o kompozytorze i tytule dzieła. Wykorzystywano ją w wielu filmach. Szczególnie popularny, melancholijny motyw z tej części był wielokrotnie wykorzystywany w utworach muzyków rozrywkowych. Opiera się na nim piosenka Aranjuez, Mon Amour, którą w 1967 nagrał Richard Anthony. Motyw ten wykorzystał również Jose Felicjano (Aranjuez con Tu Amor) jak i pianista jazzowy Chick Corea.

Projekt „Rodrigo” jest kontynuacją działalności artystycznej 1 Łódzkiej Orkiestry Gitarowej i kolejnym krokiem w muzycznej edukacji członków zespołu oraz skupionej wokół nich społeczności: rodzin, przyjaciół, szerokiego grona rówieśników, którzy z wielkim entuzjazmem przyjęli dwie poprzednie pozycje: „Chopin i gitara” oraz „Po hiszpańsku i brytyjsku”. Tak, jak w dwóch poprzednich działaniach, gitarzyści pracowali nad nowym materiałem indywidualnie i grupowo pod kierunkiem Janusza Kwiatosińskiego. Następnie przystąpili do nagrań studyjnych. Nowym elementem przedsięwzięcia była rejestracja wideo koncertu, która obok muzyki (płyta CD) znalazła się na płycie DVD. Materiał wideo będzie emitowany w telewizji internetowej Centrum Zajęć Pozaszkolnych Nr 1 w Łodzi.


Program zrealizowany przy udziale środków z budżetu WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO oraz ŻYCZLIWYCH SPONSORÓW


„CONCIERTO DE ARANJUEZ”
„CONCIERTO DE ARANJUEZ”
1 ŁÓDZKA ORKIESTRA GITAROWA
Program 1 ŁÓDZKIEJ ORKIESTRY GITAROWEJ zarejestrowany w Sali Lustrzanej 2012 r.


ARS LONGA VITA BREVIS

1 ŁÓDZKA ORKIESTRA GITAROWAPO HISZPAŃSKU I BRYTYJSKU

PO HISZPAŃSKU I BRYTYJSKU

Cel:
Nagranie płyty i zorganizowanie koncertu w wykonaniu 1 Łódzkiej Orkiestry Gitarowej pod kierownictwem Janusza Kwiatosińskiego

„Po hiszpańsku i brytyjsku” był kolejnym projektem, w którym młodzi muzycy przygotwali i nagrali 15 utworów wg kompozycji takich twórców jak: Mike Oldfield, Chick Corea, Eric Clapton, John McLughin, Paco de Lucia, Roger Waters i innych. Gitarzyści pracowali nad materiałem indywidualnie i grupowo pod nadzorem Janusza Kwiatosińskiego.
Następnie przystąpili do nagrań studyjnych. Cały materiał był też treścią koncertu, który odbył się w sali koncertowej Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych. Koncertowi towarzyszyła prezentacja multimedialna uatrakcyjniająca widzom prezentowane utwory.


Program zrealizowany przy udziale środków z budżetu WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO.


PO HISZPAŃSKU I BRYTYJSKU
PO HISZPAŃSKU I BRYTYJSKU
1 ŁÓDZKA ORKIESTRA GITAROWA
Koncert 1 ŁÓDZKIEJ ORKIESTRY GITAROWEJ, 27.11.2011 r. AOIA


ARS LONGA VITA BREVIS

1 ŁÓDZKA ORKIESTRA GITAROWAChopin i Gitara

CHOPIN I GITARA

Cel:
Nagranie płyty i zorganizowanie koncertu muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu 1 Łódzkiej Orkiestry Gitarowej pod kierownictwem Janusza Kwiatosińskiego

W związku z obchodami Roku Chopinowskiego podjęliśmy decyzję o uczczeniu 200 rocznicy narodzin kompozytora. Twórczość Fryderyka Chopina kojarzy się jednoznacznie z muzyką fortepianową. Aby przełamać ten stereotyp przygotowaliśmy płytę z jego muzyką. Prezentację utworów rozpoczęła pierwsza, dziecięca kompozycja wydana drukiem, kolejne utwory pokazują rozwój kunsztu kompozytorskiego artysty. Chcemy przybliżyć naszym słuchaczom twórczość polskiego geniusza muzycznego, wykonując go innowacyjnie - na gitarze.


Program zrealizowany przy udziale środków z budżetu WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO.


CHOPIN I GITARA
CHOPIN I GITARA
1 ŁÓDZKA ORKIESTRA GITAROWA
Koncert w FILHARMONII ŁÓDZKIEJ na zakończenie Roku Chopinowskiego


do góry